13  kwietnia 2018 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się IV Gminny Konkurs Wiedzy o Franciszku Trederze – patronie Muzeum Kaszubskiego pod auspicjami Burmistrza Kartuz.

Organizatorami konkursu było Muzeum Kaszubskie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego  w Kartuzach. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych Gminy Kartuzy. Do konkursu przystąpiło osiem szkół. Frekwencja była stuprocentowa. Celem konkursu było przybliżenie uczniom postaci Franciszka Tredera – założyciela i patrona Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.  Ponadto organizatorzy chcieli rozpropagować wiedzę o samym Muzeum Kaszubskim i Kaszubach.

Uczestnicy konkursu rozwiązywali test i krzyżówkę. Komisja w składzie Alicja Steinka, Ryszard Mielewczyk, Tadeusz Wanke oceniała prace konkursowe.

Nagrody i dyplomy wręczył laureatom i opiekunom Burmistrz Kartuz – Mieczysław Grzegorz Gołuński i jego zastępca Sylwia Biankowska.

I miejsce:
ZKiW w Brodnicy Górnej

• Kinga Recław
  • Zofia Kempa
  • Florian Dera

II miejsce:
SP nr 2 w Kartuzach

• Nadia Wolska
  • Rozalia Formella
  • Oliwia Grzonka

III miejsce:
ZKiW Dzierżążno

• Seweryn Cybulski
  • Agata Ziółek
  • Dawid Głodowski

III miejsce ex aequo:
SP Grzybno

• Jakub Paczoska
  • Piotr Kaszuba
  • Anna Turzyńska

Dziękujemy za udział również Szkole Podstawowej w Mirachowie, Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach,  Szkole Podstawowej nr 5 w Kartuzach, Zespołowi Szkół w Kiełpinie. Dla wszystkich zebranych wystąpiła Irena Brzeska z swoim autorskim spektaklem w ramach Teatru Rzeźby.