ŚCINANIE KANI (23 czerwca 2017)

23 czerwca w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się inscenizacja kaszubskiego widowiska obrzędowego Ścinanie Kani. Otwarcie imprezy miało miejsce  na Rynku Głównym a następnie uczestnicy wraz ze Zdzich Kapelą przemaszerowali ulicami miasta na teren Muzeum.

Sięgający XIX wieku zwyczaj ścinania kani związany był z obchodami świętojańskimi a także Zielonymi Świątkami, Bożym Ciałem oraz przesileniem letnim. Kania jako ptak drapieżny symbolizowała w wierzeniach ludowych zło oraz nieurodzaj, dlatego też aby zapobiec suszy podczas nadchodzącego sezonu letniego, dokonywano obrzędowego ścięcia ptaka.

Obrzęd ścinania kani został zaprezentowany w formie przedstawienia i odegrany przez uczniów Zespołu Szkół w Kiełpinie, którzy przebrali się za najważniejsze osobistości we wsi: sołtysa, policjanta, nauczyciela, leśniczego i ich żony oraz kata. Za symboliczną kanię posłużyła wypchana kukła ptaka uszyta przez pracowników Muzeum.

Po inscenizacji nastąpił poczęstunek uczestników imprezy, podczas którego zagrała orkiestra dęta Zdzich Kapela z Wejherowa.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie materialne - Pani Janinie Kwiecień – Staroście Powiatu Kartuskiego, członkom Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego oraz panu Leszkowi Brillowskiemu – prezesowi firmy Newsda.