Kartuskie Zeszyty Muzealne

26 stycznia 2023 r., w  Muzeum Kaszubskim w Kartuzach  odbyła się promocja siódmego numeru  Kartuskich Zeszytów Muzealnych.  Spotkanie poprowadziła dyrektor Barbara Kąkol, która zaprosiła do rozmowy autorów tekstów opublikowanych w roczniku.

W rozmowie wzięli udział: dr Tomasz Rembalski, recenzent, dr Eugeniusz Pryczkowski, Antoni Mroczkiewicz, Piotr Kazana, Krzysztof Kowalkowski i Alicja Serkowska.Na spotkaniu nie mogli być z różnych względów prof. K. Ruchniewicz, Sławomir Formella, Dariusz Dolatowski, prof. M. Tomkiewicz oraz prok. Maciej Schulz.Po rozmowie nastąpiła druga część spotkania podczas której głos zabrali zebrani goście.

W numerze siódmym  „Kartuskich Zeszytów Muzealnych” znajdą Państwo teksty autorstwa Dariusza Dolatowskiego,  poświęcone: 50 latom działalności opiekuńczo-wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Kartuzach (1927–1977) a  także działalności opiekuńczo-wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Kartuzach i powstania sierocińca (1922-2022),Krzysztofa Kowalkowskiego, dotyczące  Józefa Serwacego Kowalkowskiego, nauczyciela i wójta gminy Starogard wieś, Barbary Kąkol o Emilu Sobieckim, staroście kartuskim i  Olgierdzie lotniku RAF.

Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Marcin Schulz wraz z prof. Moniką Tomkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w niniejszym tomie piszą o nieznanych zbrodniach nazistowskich popełnionych na Kaszubach, a dokładnie w Połęczynie we wrześniu 1939 roku.Spod pióra Sławomira Formelli wyszedł tekst Wojciech Kiedrowski i jego działalność w świetle akt Służby Bezpieczeństwa (część 1). Autor, w oparciu o akta archiwalne, skupia się na działalności Kiedrowskiego w czasach tzw. Polski Ludowej, czyli od lat pięćdziesiątych do przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.  Piotr Kazana pisze o potrzebie badań nad dobrze zachowanym grodziskiem Zamkowa Góra niedaleko Kartuz.

Nie zabrakło także tekstów wspomnieniowych. Antoni Mroczkiewicz dzieli się z nami swoim wspomnieniem o ks. Witoldzie Szymczukiewiczu.W niniejszym tomie znajdą Państwo przemówienia dr. Eugeniusza Pryczkowskiego  oraz prof. Krzysztofa Ruchniewicza z okazji odsłonięcia obelisku poświęconego ofiarom reżymów hitlerowskiego i stalinowskiego w Baninie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i zachęcamy do nabycia zeszytu.

 

     

Na zdjęciu od lewej: dr Tomasz Rembalski,  Krzysztof Kowalkowski oraz Piotr Kazana.

  

                                  Na zdjęciu: dr Tomasz Rembalski, Krzysztof Kowalkowski,        Na zdjęciu: Barbara Kąkol dyrektor Muzeum,dr Tomasz Rembalski,

                                         Piotr Kazana oraz Alicja Serkowska                                         Krzysztof Kowalkowski, Piotr Kazana ,Alicja Serkowska

                                                                                                                                                               oraz dr Eugeniusz Pryczkowski

                                                                 

  

Goście, którzy przybyli na promocję Kartuskich Zeszytów Muzealnych

  

Podczas promocji Kartuskich Zeszytów Muzealnych

  

  

 

Barbara Kąkol Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach 

 

Alicja Serkowska

Antoni Mroczkiewicz

 dr Tomasz Rembalski

Krzysztof Kowalkowski

Antoni Mroczkiewicz

dr Eugeniusz Pryczkowski

Piotr Kazana

 

W sobotnie popołudnie (14.01.2023 r.), w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach  odbyło się Święto złotnicy podczas którego zaprezentowano  prace wykonane zapomnianą techniką haftu nakładanego szychem oraz haftem cieniowanym.

W uroczystości wzięli udział m.in. Mieczysław Grzegorz Gołuński burmistrz Kartuz, Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz, prof. Dušan-Vladislav Paždjerski, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Stanisław Śliwiński,  prezes gdańskiego oddziału ZKP Wojciech Konkel, prezes  Kaszubskiego Forum Kultury Andrzej Busler, prezes Klubu siedmiu Kolorów  Aleksandra Heimowska-Zadrożna,  Ewa Gilewska, etnograf z Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Etnografii), Alicja Serkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych  i wielu innych wspaniałych gości. Sale wystawowe Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach ledwo mieściły gości, którzy zjechali z różnych stron Kaszub na wystawę "Święto Złotnicy".

Eleganckie, misternie haftowane przedmioty wzbudzały zachwyt zebranych gości. Na ekspozycji  zaprezentowano prace Danuty Niechwiadowicz, Małgorzaty Szczepaniak, Ireny Peplińskiej, Danuty Leszczyńskiej, Marii Sikory, Gabrieli Wrońskiej, Teresy Mejny-Kopani, Anny Prill, Zofii Radomskiej, Genowefy Fąferko, Aleksandry Ogieli, Izabeli Denc, Agnieszki Sosnowskiej-Morawskiej, Marioli Pankau i Beaty Butowskiej. Pięknie prezentowały się  złotoczepce, krawaty, muszki, torebki, opaski, obrazy, sakiewki, szkatułki, i inne przedmioty użytkowe, biżuteria.

 Tradycyjne, kaszubskie wzory wyszyte złotą i srebrną nicią na czarnym, bordowym i zielonym aksamicie to prawdziwy majstersztyk rękodzieła regionalnego. Haft ten określany jako złotnica -  nazwę swą zawdzięcza nakryciom głowy (złotogłowie). Wiele prac zostało wykonanych haftem cieniowanym, który stosowały benedyktynki w Żarnowcu tzw. haft ornatowy.

Dokładnie rok temu w Muzeum Kaszubski m w Kartuzach spotkały się hafciarki stosujące haft złoty, na którym ustalono, że połowa stycznia, to doskonały moment na świętowanie - i ogłoszono Święto Złotnicy. 

Ekspozycja  została zorganizowana we współpracy z panią Danutą Niechwiadowicz, instruktorką złotnicy. Partnerem wydarzenia było Kaszubskie Forum Kultury.

Święto złotnicy w Kartuzach weszło do kalendarza imprez cyklicznych Muzeum Kaszubskiego w roku 100-lecia nadania praw miejskich w Kartuzach.

Haft należał do najwyżej cenionych technik zdobienia tkanin. Ceniono go tak wysoko, że ozdabiano nim szaty o symbolicznym znaczeniu, takie jak kapy koronacyjne i płaszcze królewskie, a także  szaty liturgiczne. Wiele pięknych  haftów z XVII i XVIII wieku powstawało w żeńskich klasztorach. Haftowanie było jednym ze stałych zajęć zakonnic, któremu poświęcały kilka godzin dziennie. Ze sztuki hafciarskiej słynęły klasztory benedyktynek w Żarnowcu i norbertanek w Żukowie.  Do czasu likwidacji obu klasztorów dokonanej przez rząd pruski w r. 1835, Żukowo i Żarnowiec utrzymywały ze sobą silne kontakty w dziedzinie kultury i sztuki, dzieliły się osiągnięciami technicznymi oraz wzorami zdobytymi z zewnątrz. Nie ograniczały się do wytwórstwa samych paramentów kościelnych, pracowały również na zlecenie odbiorców świeckich.

 

  

   

 

   

  

  

  

Na zdjęciu: Mieczysław Grzegorz Gołuński burmistrz Kartuz, Danuta Niechwiadowicz

oraz Barbara Kąkol dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach 

    

Podczas Święta Złotnicy w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

  

  

  

Mieczysław Grzegorz Gołuński burmistrz Kartuz wręcza podziękowania dla hafciarek. 

  

  

 

  

  

  

  

  

Goście, którzy przybyli na wystawę prac.

  

  

 

  

 

  

 

 Burmistrz Kartuz Dyrektor Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera zapraszają na Święto Złotnicy, które odbędzie się 14 stycznia (sobota) o godz. 14.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, przy ul. Kościerskiej 1


W programie:
Otwarcie wystawy prac wykonanych zapomnianą
techniką haftu nakładanego – szychem i haftem
cieniowanym
Występ muzyczny


Na wystawie zaprezentowano prace:
• Danuta Niechwiadowicz
• Małgorzata Szczepaniak
• Irena Peplińska
• Danuta Leszczyńska
• Maria Sikora
• Gabriela Wrońska
• Teresa Mejna-Kopania
• Anna Prill
• Zofia Radomska
• Genowefa Fąferko
• Aleksandra Ogiela
• Izabela Denc
• Agnieszka Sosnowska-Morawska
• Mariola Pankau
• Beata Butowska

Szanowni Państwo informujemy, iż w Sylwestra pracujemy od godz. 9.00 do 13:00.

Plakat z programem ferii w Muzeum 2023

FERIE W MUZEUM KASZUBSKIM

IM. F. TREDERA W KARTUZACHZapraszamy dzieci i młodzież do skorzystania z oferty Muzeum Kaszubskiego

im. F. Tredera w Kartuzach na czas ferii zimowych 2023.Zajęcia będą odbywać się

w godz. 11.00 – 13.00 wg harmonogramu:17 stycznia Czy znasz jakiś kaszubski przysmak? Wspólnie z Agnieszką zrobimy sznëka z glancã (drożdżówka z lukrem).19 stycznia Tajemnice wiejskiej chaty. Czym pokrywano dach. Malujemy na gontach.

20 stycznia Razem z Gryfem poznamy swoje miasto i okolice, wspólnie stworzymy kartuski ogród.

24 stycznia Skąd wzięło się szkło, czy były na Kaszubach huty. Stworzymy witraż z papieru i bibuły.

25 stycznia Czy tkanina była łatwo dostępna. Czy występowały traperie. Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas zajęć a także wykonamy obrazy z tkaniny.

26 stycznia Któż z nas nie miał swojego ulubionego pluszaka. Zrobimy dawne motanki i ozdobimy pluszaki.

27 stycznia Karnawał tuż, tuż. Maskę w muzeum zrób!Za każdy dzień od uczestnika pobieramy opłatę 10 zł za materiały do zajęć. W spawie warsztatów prosimy się kontaktować pod numerem 58 681 14 42, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ilość miejsc ograniczona.

Podkategorie