Aktualności
- Szczegóły
Zapraszamy na otwarcie wystawy #StolenMemory
29 kwietnia 2025 r., godz. 14
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Ofiarom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych zabierano nie tylko wolność, ale również tożsamość i godność, pozbawiając ich również rzeczy osobistych - obrączek, zegarków, zdjęć, dokumentów.
Część tych zrabowanych przedmiotów zachowała się do dziś. Niektóre udało się po wojnie zwrócić prawowitym właścicielom lub ich rodzinom.
W ramach kampanii #StolenMemory Arolsen Archives - Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich wraz z wolontariuszami z całego świata doprowadziły do zwrotu ponad 1000 depozytów.
Poszukiwania rodzin wciąż trwają - na zwrot czeka około 2000 kopert z rzeczami osobistymi więźniów. W Polsce musimy jeszcze odnaleźć około 600 rodzin.
Przyjdź na wystawę #StolenMemory,
poznaj historie Ofiar prześladowań,
pomóż odnaleźć kolejne rodziny!
- Szczegóły
15 kwietnia 2025 roku w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja książki pt. „Śladami kartuskich domów” pod redakcją Barbary Kąkol. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński z zastępcą Sylwią Biankowską, Dariusz Las, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, a także Danuta Rek, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego i Beata Jankowska, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego. Na promocję przybyło bardzo dużo gości.
***
Przełom XIX i XX wieku w Kartuzach jest czasem prosperity budowlanej. Wówczas powstały wielopiętrowe wille i kamienice reprezentujące wiele stylów architektonicznych. Wznoszone były nie tylko na cele mieszkalne, ale i usługowe - na dole mieściły się sklepy, zakłady, usługi.
Zazwyczaj w domach kartuskich znajdowało się kilka pokoi, kuchnia i niekiedy łazienka. Jednym z pierwszych pokoi był gabinet należący do pana domu. W kamienicy zbył także buduar - pokój pani domu oraz salon, najbardziej reprezentatywne pomieszczenie. Znajdował się w niej też pokój stołowy z wielkim stołem i kilkunastoma krzesłami oraz sypialnia - do wyłącznego użytku gospodarzy. Kuchnie były niezbyt dużymi pomieszczeniami, posiadały piec oraz proste i tanie sprzęty, a także liczne garnki, rondle, samowary, patelnie itp.
O historii tych obiektów, ich właścicielach, mieszkańcach, można przeczytać w najnowszej książce "Śladami kartuskich domów" pod redakcją Barbary Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego. Zawiera ona nagrodzone historie nadesłane w 2023 r. na konkurs "Śladem kartuskich kamienic". To opowieść Roberta Wesołka o historii kamienicy przy ul. Kościuszki 18, wspomnienie Darii Kaszubowskiej o mieszkańcach kamienic przy ul. Jeziornej i Kościuszki, oraz historia Urszuli Wydrowskiej o właścicielach kamienicy przy ul. 3 Maja 20. oraz artykuły i historie przygotowane przez Barbarę Kąkol, dyrektor muzeum. Nie brak również pięknych fotografii, które wykonali m.in. Michał Czacharowski, Barbara Kąkol, Faustyna Kąkol, Piotr Kuchta, Ryszard Mielewczyk, Andrzej Róg, Piotr Smoliński, Anna Świątkowska, Jacek Żukowski oraz zdjęć archiwalnych ze zbiorów muzeum oraz z kolekcji Darii Kaszubowskiej, Urszuli Wydrowskiej oraz Roberta Wesołka.
- Szczegóły
Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz Barbara Kąkol Dyrektor Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera w Kartuzach serdecznie zapraszają na promocję książki „Śladami kartuskich domów” pod red. Barbary Kąkol 15 kwietnia 2025 (wtorek), godz. 17.00 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, ul. Kościerska 1
- Szczegóły
Uczniowie Zespoły Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii podjęli się stworzenia projektu „Kaszëbsko Zgraja”, który ma na celu popularyzację kultury, rzemiosła oraz tradycji kaszubskich wśród młodzieży. Uczestnicy „Kaszëbsko Zgraja” współpracując z Muzeum Kaszubskim w Kartuzach organizują warsztaty i oprowadzają uczniów ze szkół m. in. ZSZiO w Kartuzach, SP 2 w Sierakowicach, SP w Przodkowie, SP 1 w Kartuzach oraz SP w Goręczynie. Dzięki zaangażowaniu młodych pasjonatów, uczestnicy warsztatów mają okazję zgłębić wiedzę na temat bogatej kultury regionu, jego historii oraz unikalnych tradycji. Szczególne zainteresowanie wzbudza wystawa poświęcona haftowi kaszubskiemu, który od wieków jest nieodłącznym elementem kaszubskiej tożsamości. Uczniowie prezentują różne techniki haftu oraz symbolikę wzorów, która odzwierciedla bogactwo kaszubskiego folkloru.
Projekt „Sieć Bez Tajemnic” realizowany wspólnie z „Kaszëbsko Zgraja”, ma na celu uświadamianie uczniów szkół podstawowych na temat bezpieczeństwa w Internecie, ochrony danych i zagrożeń w sieci. Zajęcia są prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, podczas których uczestnicy pracują na realnych przykładach i nowoczesnych narzędziach. Do tej pory odwiedzili szkoły w Borkowie, Dzierżążnie, Kartuzach, Staniszewie, Baninie i Liniewie, a kolejne już przed nimi!
Opiekunem projektów jest Pani Iwona Cyrocka. Życzymy dalszych sukcesów!
Podkategorie
Strona 1 z 107