16 lipca 1995 roku  do Kartuz przyleciał helikopterem  Prezydent RP Lech Wałęsa. Samolot wylądował na placu targowym, przy ulicy Sambora. Było to wielkie wydarzenie dla mieszkańców miasta i okolicy. Od ostatniej wizyty prezydenta Polski w tym mieście upłynęło 68 lat.  I nie chodzi tu o osoby, ale o Urząd Prezydenta Wolnego Kraju. W Kartuzach głowę państwa powitał burmistrz Marian Wilkowski. Następnie Lech Wałęsa udał się do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie. Dostojnego gościa przyjął proboszcz ks. Waldemar Piepiórka. W Sianowie, Prezydent uczestniczył w uroczystej mszy świętej odpustowej  (odpust Matki Boskiej Szkaplerznej). Po spotkaniu z pielgrzymami i spożyciu obiadu w Domu Pielgrzyma w Sianowie Prezydent udał się do kartuskiego Urzędu Gminy, gdzie oczekiwało ponad 100 osób z władz samorządowych.  W przerwie odbyło się spotkanie Lecha Wałęsy z członkami prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Po spotkaniu Lech Wałęsa zwiedził Kolegiatę Kartuską  i Muzeum Kaszubskie, po którym oprowadził Prezydenta Franciszek Brzeziński. Norbert Maczulis  z Franciszkiem Brzezińskim sprezentowali  Prezydentowi tabakierkę oraz duży obrus kaszubski.  Prezydent podarował muzeum  kryształowy puchar z wygrawerowanym orłem na czerwonym tle. Zobaczyć go można w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Z Muzeum Prezydent udał się do helikoptera i odleciał w stronę  Gdańska.

*****

28 października 1995 r. w Sierakowicach miało miejsce spotkanie Prezydenta RP Lecha Wałęsy z mieszkańcami z Kaszub. Prezydent przyjechał z Dziemian, od strony Puzdrowa. Mieszkańcy Sierakowic i władze gminy oczekiwali na Prezydenta na sierakowickim rynku. W południe Prezydent Lech Wałęsa uczestniczył w nabożeństwie różańcowym w kościele św. Marcina. Następnie nastąpił przejazd bryczką z kościoła do Szkoły Podstawowej, gdzie na sali gimnastycznej uroczyście oficjalnie powitano Prezydenta  przez władze gmin kaszubskich i mieszkańców. Po zakończeniu spotkania, po godz. 15.00, nastąpił wyjazd Prezydenta z Sierakowic. W chwili wyjścia z sali gimnastycznej, na holu szkoły, delegacja członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach: Aleksandra Lewicz – sekretarz, Henryk Miotk – członek Zarządu, Norbert Maczulis – zastępca przewodniczącego oraz Ryszard Mielewczyk – fotograf, spotkała się z Lechem Wałęsą. Przekazano prezydentowi Legitymację Honorowego Członka Towarzystwa oraz pięknie wykonany haft kaszubski na szarym płótnie wyobrażający tańczącą parę Kaszubów.