9 grudnia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach zaprezentowała została książka pt. "Brawãdë Bracy Grimm”.

Publikacja jest efektem wieloletniej pracy Pani Ireny Hirsz, która przetłumaczyła sześćdziesiąt sześć baśni braci Grim na język kaszubski. Niestety samej autorki nie było na spotkaniu, reprezentowała ją córka pani Danuta Skóra. Rozmowę z Paniami: Danutą, Wandą Lew Kiedrowską i Magdaleną Barganowską Olbryś przeprowadziła Barbara Kąkol.

Wydanie baśni było marzeniem Pani Ireny Hirsz, które udało się spełnić dzięki ogromnemu zaufaniu rodziny do współpracy z Muzeum.

Jest to pierwszy tak duży przekład baśni Grimmów. Wcześniej ukazało się w Stegnie kilka baśni braci Grimm przetłumaczonych przez studenta etnofilologii kaszubskiej Piotra Cichosza. Z ponad 200 baśni braci Grimm Pani Irena dokonała translacji tych najbardziej popularnych wśród czytelników na język kaszubski. Sukcesywnie publikowała je w Gazecie Kartuskiej.

Wśród nich znajdą Państwo baśnie doskonale rozpoznawalne jak: Jaszk i Margaritka (pol. Jaś i Małgosia) , Snieżónka (pol. Królewna Śnieżka), Smoluszk, (pol. Kopciuszek), czy też Czerwònô Kapùcka (pol. Czerwony Kapturek).

Pani Irena Hirsz, dla wielu kartuzian kojarzona jest  jako nauczycielka matematyki czy nauczania początkowego w kartuskiej Jedynce. Inni z kolei kojarzą panią Irenę z publikacji felietonów kaszubskich i kalendarzy w dawnej "Gazecie Kartuskiej", czy też z uczestnictwa w komisjach przeróżnych konkursów związanych z kaszubszczyzną i działalności w kartuskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Ilustracje do publikacji wykonała Pani Magdalena Barganowska-Olbryś, zaś korektę tekstów kaszubskich dokonał dr Dariusz Majkowski. Projekt koordynowała Barbara Kąkol.

Gośćmi byli m.in. Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego Ryszard Mielewczyk, prezes kartuskiego oddziału ZKP Kazimierz Formela, dr Elżbieta Bugajna jak również Jarosław Ellwart - właściciel Wydawnictwa Region. Na spotkanie przybyła także rodzina pisarki.

Wydanie baśni zostało dofinansowane przez Gminę Kartuzy.

Na zdjęciu: Irena Hirsz wpisująca dedykację w książki.

Na zdjęciu: Irena Hirsz

Na zdjęciu od lewej: córka Ireny Hirsz oraz Barbara Kąkol Dyrektor Muzeum.

Na zdjęciu: Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz wraz z przybyłymi gośćmi.           Na zdjęciu: córka Ireny Hirsz wraz z Burmistrzem Kartuz.

Na zdjęciu prezes kartuskiego oddziału ZKP Kazimierz Formela wraz z przybyłymi gośćmi    Na zdjęciu: Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz
                                                                                                                                                   wraz z przybyłymi gośćmi.

Na zdjęciu:Wanda Lew-Kiedrowska oraz pani Magdalena Barganowska-Olbryś                                    Na zdjęciu: Jolanta Czerwińska