W czwartek, 27.01.2022 r. w muzeum  odbyła się promocja książki Kropidłowska opowiada Kropidłowskô òpòwiôdô. Kaszëbskò pòmòrsczé legendë w podwójnej wersji językowej: polskiej i kaszubskiej.

Oficjalną część spotkania promocyjnego poprowadziła Barbara Kąkol, która zaprosiła do rozmowy, o książce,  dr Piotra Smolińskiego i Izabelę Rzońcę.  

W książce znalazło się piętnaście  legend kaszubsko-pomorskich. Cztery  pochodzą  ze zbiorów rękopiśmiennych, pozostałe były publikowane na łamach „Wiarusa Pomorskiego” w latach 20. XX w. Wiele z nich inspirowanych jest  ludowymi podaniami i legendami. Uratował je od zniszczenia Pan Edmund Kaminski, który przekazał część spuścizny zdeponowanej u siebie w domu Muzeum Kaszubskiemu. Było to swoiste wypełnienie woli jego matki śp. Klary Górskiej, która znała się z poetką i pomagała  w przepisywaniu jej utworów z rękopisów na maszynie.

Pan Edmund Kamiński nie mógł być obecny na promocji, ale łączył się z zebranymi gośćmi online przesyłając  serdeczne pozdrowienia. Wśród gości, którzy przybyli na spotkanie byli: burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, prezes kartuskiego partu ZKP Kazimierz Formela, dyrektor SP Staniszewo Paweł Pytka, właściciel wydawnictwa Region Jarosław Ellwart, prezes Kaszubskiego Forum Kultury Andrzej Busler i inni zacni goście.

Kontynuacją promocji była piękna interpretacja głosowa wydanych legend w wykonaniu Magdaleny Kropidłowskiej, dziennikarki, lektorki.

Tłumaczenia na język kaszubski legend  dokonał dr Dariusz Majkowski. Finalną wersję tekstu w języku polskim podał dr Piotr Smoliński. Projekt koordynowała Barbara Kąkol, która jest również autorką wstępu. Ilustracje do książki wykonała Izabela Rzońca.

Wydanie książki wsparło PB Górski i WOD-KAN Grzenkowicz. Publikację wydało Muzeum Kaszubskie w Kartuzach  w koedycji z wydawnictwem REGION Jarosława Ellwarta z Gdyni.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niniejszej publikacji,  obecnym za życzliwość oraz wszelkie ciepłe słowa, które przy okazji tego spotkania zostały wypowiedziane.

 

***

Teodora Kropidłowska, poetka, dziennikarka -  urodziła się 28 lutego 1879 w Łągu k. Chojnic. Od 1914 roku  współpracowała z „Gazetą Gdańską" i  „Gazetą Grudziądzką", publikując w nich wiersze.  W 1920 r. podjęła pracę jako nauczycielka  w Kartuzach. W latach 1922-1927 współpracowała z „Gazetą Kartuską", następnie redagowała „Wiarusa Kaszubskiego”.

 W 1924 r. wydała przewodniki po Kaszubach pt. „Wędrówka po Kaszubskiej Szwajcarii" i   „Z dziejów Kartuz i klasztoru kartuzjanów w Kartuzach”.  Zmarła 21 sierpnia 1931 roku w Kartuzach i tutaj jest pochowana.

W 2020 roku Muzeum wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach   wydało  audiobooka Bajki kartuskie w podwójnej wersji językowej polsko-kaszubskiej. Na płycie zamieszczone zostało sześć bajek Teodory Kropidłowskiej w głosowej interpretacji  Tatiany Slowi i Magdaleny Kropidłowskiej.

Na zdjęciu: Barbara Kąkol Dyrektor Muzeum Kaszubskiego podczas promocji książki "Kropidłowska opowiada".

Na zdjęciu: Pan Edmund Kamiński, który przekazał materiały dotyczące Teodory Kropidłowskiej do Muzeum Kaszubskiego. 

Na zdjęciu: dr Piotr Smoliński prezentujący książkę "Kropidłowska opowiada".

Na zdjęciu: Izabela Rzońce autorka ilustracji do książki "Kropidłowska opowiada".

Na zdjęciu od lewej: Barbara Kąkol Dyrektor Muzeum, Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Magdalena Kropidłowska  oraz Izabela Rzońce.