29 kwietnia odbyło się w muzeum spotkanie z Janem Wyrowińskim prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz występ zespołu Drëszë (j.kasz.: przyjaciele).

Współorganizatorem wydarzenia był kartuski oddział ZKP z prezesem Kazimierzem Formelą na czele.

Wśród przybyłych gości znaleźli się burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, wiceprezes ZKP Łukasz Grzędzicki, dyrektor MPiMK-P w Wejherowie Tomasz Fopke, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Alicja Serkowska.

Prezes Jan Wyrowiński, były poseł i senator, opowiedział o swojej politycznej działalności i stegnie do kultywowania kaszubszczyzny w Toruniu a potem w Gdańsku. Goście zebrani w muzeum mogli też usłyszeć o jego  działalności na rzecz Pomorza i Kaszubów podczas studiów i internowania w czasie stanu wojennego. Omówiona po krótce została także  jego działalność w Sejmie i Senacie RP. Ważną kwestią poruszaną  było  100 lecie Kartuz i kolejny Zjazd Kaszubów.

Kolejnym punktem spotkania był występ zespołu Drëszë. Tworzy go trójka przyjaciół: Joanna Gostkowska pochodząca z Kartuz, Michał Mantaj i Hubert Połoniewicz.

Liderką i solistką grupy jest Joanna Gostkowska, która od  dekady zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnych kaszubskich pieśni i melodii, mająca na swoim koncie główne nagrody w konkursach i festiwalach związanych z muzyką tradycyjną w Polsce.

Zespół tworzy także akordeonista Michał Mantaj - związany z muzyką folkową oraz rockową a także lutnik i multiinstrumentalista Hubert Połoniewicz, grający na barabanie oraz gęślach gdańskich, które odtworzył na podstawie artefaktu z XIII w.

W trakcie występu mogliśmy usłyszeć aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych.

  

Na zdjęciu: Jan Wyrowiński prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z przybyłymi na spotkanie gośćmi. 

Na zdjęciu: Mieczysław Grzegorz Gołuński wraz z gośćmi. 

Na zdjęciu od lewej:  Jan Wyrowiński prezes ZKP, Kazimierz Formela prezes ZKP oddział Kartuzy, Tomasz Fopke dyrektor  MPiMK-P w Wejherowie

oraz Mieczysław Grzegorz Gołuński burmistrz Kartuz. 

Na zdjęciu: Barbara Kąkol dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach wita gości przybyłych na spotkanie.

Podczas spotkania z Janem Wyrowińskim prezesem ZKP. 

 

Prezes Jan Wyrowiński, były poseł i senator, opowiedział o swojej politycznej działalności i stegnie

do kultywowania kaszubszczyzny w Toruniu a potem w Gdańsku.

Podczas spotkania z Janem Wyrowińskim. 

Występ zespołu Drëszë.

Tworzy go trójka przyjaciół: Joanna Gostkowska pochodząca z Kartuz, Michał Mantaj i Hubert Połoniewicz.