W środę 6 grudnia 2023 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie autorskie z Darią Kaszubowską poświęcone przede wszystkim jej dwóm najnowszym dziełom - „Franc i tajemnica jantaru” oraz „Smak tabaki”.

Na przybyłych gości czekało tez mnóstwo atrakcji  m.in. warsztaty bursztynowe  dla dzieci i dorosłych. Zajęcia te poprowadziła prawdziwa znawczyni pomorskiego jantaru - Katarzyna Michalska. Ponadto z okazji mikołajek, wszystkich odwiedził również Święty Mikołaj z prezentami.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycił burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.
Podczas promocji można było nabyć książki np. jako prezent świąteczny. Sama autorka chętnie wpisywała dedykacje. 

Smak Tabaki
Położone na Kaszubach Wejherowo. Wanda, matka trójki dzieci, tkwiąca w niesatysfakcjonującym małżeństwie, sfrustrowana pracą, której nie lubi, zapisuje się do ludowego zespołu pieśni i tańca. Tam poznaje Leona, kaszubskiego działacza, dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, człowieka nietuzinkowego, niebojącego się sięgać po swoje marzenia. Kobieta i starszy od niej o szesnaście lat mężczyzna wdają się w gorący romans.

Co wygra: rozsądek czy serce? Jak pogodzić szaloną miłość z odpowiedzialnością za dzieci i rodzinę?

Franc i tajemnica jantaru

Daria Kaszubowska – Kaszubka z krwi i kości, z prawdziwie czarnym, kaszubskim podniebieniem. Szczera, trochę pyskata, pełna energii, niespokojna jak wiatr. Z wykształcenia pedagog, z potrzeby serca działaczka społeczna, z poczucia misji dziennikarka w „Pomeranii”, z zamiłowania pisarka. Ma słabość do czekolady, dobrych książek, musicali i filmów z Johnnym Deppem. Kocha wszystko, co kaszubskie. Nadmiar energii zużywa na spacery, nordic walking, taniec brzucha i pole dance. Prywatnie szczęśliwa mężatka, matka czwórki cudownych dzieci, posiadaczka niesfornego kundelka.

(B.K.)

foto. Ryszard Mielewczyk