8 grudnia odbyła się inauguracja projektu „Śladami kartuskich kamienic –  spacer w goglach VR  po kamienicy mieszczańskiej”. Projekt powstał z inicjatywy dyrektor Muzeum Kaszubskiego i jest dostępny w ramach zwiedzania ekspozycji stałych i czasowym Muzeum Kaszubskiego. Tym samym wzbogacił ofertę skierowaną do gości muzeum.

Dzięki rozwiązaniu technologicznemu VR w muzeum od teraz jest  możliwość wirtualnego zwiedzania domu mieszczańskiego, w którym  bardzo często mieszkania szczególnie te na piętrze posiadały bogate wyposażenie. Wygenerowanie trójwymiarowej przestrzeni pozwoli gościom przenieść się w czasie. Dzięki grze można poruszać się po mieszkaniu, zwiedzać jego pomieszczenia, dotykać i podnosić przedmioty a także usłyszeć muzykę poważną. Gra będzie poszerzana i rozwijana o nowe elementy.

Mieszkanie w kamienicy, w wirtualnej rzeczywistości, wykonała  firma Art4media, która VR realizowała m.in. dla zamku toruńskiego i OKiS-u w Żukowie. Korzystanie ze sprzętu VR jest dopuszczalne od 8 roku życia. Osoby poniżej 16. roku życia muszą mieć zgodę rodziców/opiekunów prawnych na udział w wydarzeniu. Projekt otrzymał dofinansowanie Portu Lotniczego Gdańsk. Muzeum Kaszubskie serdecznie zaprasza w grudniu i styczniu do bezpłatnego przebycia spaceru.Warto dodać, że trwa także konkurs na wspomnienie o historii i ludziach z kartuskich kamienic. (BK)