9 grudnia, w ogrodzie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach   odbyło się oficjalne otwarcie altany i uruchomienie pieca chlebowego. Na spotkaniu obecny był burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Mieszkańców na spotkanie przy kawie i świeżo upieczonym chlebie ( prosto z pieca) zaprosili Ryszard Mielewczyk i Barbara Kąkol reprezentujący Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego, które było realizatorem projektu. 

Budowa altany i pieca została sfinansowana ze środków Gminy Kartuzy w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych, PG Górski, Łukasza Mielewczyka oraz środków własnych.

Przedmiotem wniosku było stworzenie strefy rekreacji i edukacji bezpośrednio przy Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. W ramach projektu wykonano altanę i piec chlebowy oraz przeprowadzono warsztaty rękodzielnicze i kulinarne. Ponadto wykonano ekspozycję związaną z młynarstwem. W tym celu zaprezentowano drewniany młyn z końca XIX wieku wyposażony w dwa kamienia do mielenia. Poza tym umieszczono żarna do mielenia mąki.

Zadanie ma na celu promocję atrakcji Gminy Kartuzy i umożliwienie mieszkańcom i turystom korzystania z bogatej oferty turystycznej. Już od przyszłego roku stowarzyszenie wraz z muzeum będzie organizowało warsztaty związane z kuchnią kaszubską, w ramach których będzie można wypiekać m.in. chleb.

foto. Ryszard Mielewczyk