W Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach odbywają się lekcje muzealne związane ze zwyczajami bożonarodzeniowymi i noworocznymi oraz przygotowywaniem dekoracji świątecznych.

 lekcje muzealne związane ze zwyczajami bożonarodzeniowymi i noworocznymi

1 grudnia, w sobotę, pięćdziesięcioro dzieci z Gniewina zwiedzało ekspozycję stałą, zapoznało się z dawnymi zwyczajami panującymi na Kaszubach, a na koniec każde dziecko przygotowywało bombkę malując ją w motywy kaszubskie.

Zwyczaj malowania na szkle jest od dawna na Kaszubach znany. Kaszubskie malarstwo na szkle należy do ewenementów polskiej sztuki ludowej.

Kolekcja obrazów malowanych na szkle znajdująca się w Muzeum Kaszubskich jest unikatowa ze względu na jej niepowtarzalność i jedyne zachowane świadectwo tej sztuki kaszubskiej. Poza zbiorem kartuskim jeden kaszubski obrazek znajduje się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Twórcy malarstwa na szkle, korzystali z drzeworytów, które podkładali pod szkło, zaś motywy roślinne malowali temperą na szkle. Z biegiem lat, technika się zmieniała i całość malowano na szkle.

Wraz z wstawianiem choinki do domu, kobiety zaczęły malować ręcznie bombki – kugle, w piękne wzory kaszubskie. Jest to jednak zwyczaj już bliższy naszym czasom. 

lekcje muzealne związane ze zwyczajami bożonarodzeniowymi i noworocznymi