25 czerwca zakończył się plener malarski pt. „Widziane zza płotu”. Artyści, w gościnnych progach ośrodka agroturystycznego U źródeł Raduni w Pażęcach w gminie Stężyca, malowali zabytki oraz krajobraz powiatu kartuskiego.

Prace malarskie wykonały: Alicja Serkowska ( zarazem koordynatorka z ramienia muzeum projektu), Bogumiła Sychta, Małgorzata Walkosz-Lewandowska, Bogusława Bach, Danuta Gacek, Stanisława Neubauer, Jolanta Wolska-Mielewczyk, Beata Chojnacka, Teresa Ellwart i Zofia Botulińska.  

Zasadniczym tematem pleneru była natura, szkice i próby oddania w malarstwie olejnym przestrzeni, krajobrazu, pejzażu, a także zabytki Powiatu Kartuskiego. Bardzo dużo prac zostało wykonanych techniką olejną, ale nie brakuje obrazów wykonanych akrylami. Wiele z nich przedstawia zabytki stolicy Kaszub – Kartuz co bardzo cieszy z racji przyszłorocznej 100 rocznicy uzyskania praw miejskich – powiedziała dyrektor muzeum.

Na wczorajszym wernisażu w Pażęcach podkreślano niesamowitą atmosferę panującą na plenerze, radość z malowania na plenerze i z poznania wspaniałych ludzi i niezwykłą przygodę, wymianę doświadczeń. Stanisława Neubauer:

„Jest to mój pierwszy plener w powiecie kartuskim, podeszłam do tematu ze względu na stulecie miasta, żeby pokazać Kartuzy takie jakie są, budynek sądu ma być zmieniony, więc to jest ostatni moment, żeby go uwiecznić”.

 

Wśród gości przybyłych na wystawę była Pani Sylwia Biankowska, która zaakcentowała, że prace te rozsławią Kartuzy stolicę Powiatu i Kaszub jako jedno z piękniejszych miejsc na świecie. Wyraziła nadzieję, że artyści zechcą w przyszłym roku również skorzystać z zaproszenia na plener i pogratulowała pomysłu Muzeum. Co warte uwypuklenia plener nie odbyłby się gdyby nie wsparcie finansowe uzyskane z Powiatu Kartuskiego.

Efektem pleneru są obrazy malowane na płótnie, które wzbogacą zbiory muzealne, a także wystawa poplenerowa w Stężycy i Kartuzach. Prace już niedługo zagoszczą w kartuskim muzeum.

Uczestniczki pleneru malarskiego pt. "Widziane zza płotu", wraz z Sylwią Biankowską Wiceburmistrz Kartuz.

Prace uczestniczek.