Album to kolejna znakomita pozycja wydawnicza kartuskiego muzeum.  Wydano go z inicjatywy Barbary Kąkol w ramach obchodów 100. rocznicy uzyskania praw miejskich przez Kartuzy. Publikacja powstała jako pokłosie wystawy zorganizowanej w Muzeum Kaszubskim wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kartuzach. Znalazło się w nim kilkadziesiąt fotografii ze zbiorów prywatnych, muzealnych oraz bibliotecznych z biogramem Leona Perszona pióra Piotra Smolińskiego oraz wspomnieniami mieszkańców, zebranymi przez Barbarę Kąkol.
 
Na promocję książki przybyli mieszkańcy, osoby, które podzieliły się zdjęciami ze zbiorów prywatnych oraz Burmistrz Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński.
 
- Do muzeum zawsze przychodzimy z przyjemnością, dowiadując się o wielu ciekawych rzeczach, które mówią o historii naszego miasta i o nas, kartuzianach. Dziś wspominamy mieszkańca, którego pamiętają całe pokolenia. Każdy z nas ma w rodzinie fotografie autorstwa Leona Perszona. Bardzo dziękuję dyrektorowi biblioteki Piotrowi Smolińskiemu, który wyszedł z inicjatywą, by upamiętniać ważne dla miasta postaci i wspólnie z muzeum zorganizował w ubiegłym roku wystawę fotografii wykonanych przez Perszona. Bardzo się cieszę, że Muzeum Kaszubskie jest tak aktywne i dziękuję pani Barbarze Kąkol za zaangażowanie i podejmowanie tak wielu przedsięwzięć. Wydany przez muzeum album to pokłosie wystawy i będzie wspaniałą pamiątką, być może w przyszłości uda się wydać kolejne części, bo dzięki temu albumowi wiele osób zagląda do rodzinnych archiwów - podkreślał Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.
 
Obecni na spotkaniu goście podzielili się własnymi wspomnieniami o fotografie.
 
Publikację wydano  dzięki dotacji Gminy Kartuzy. Album można nabyć w muzealnym sklepiku oraz w księgarni internetowej Czec. 
Na podst. www.kartuzy.pl