W sobotę, 21 października 2023 roku, w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż prac Agaty Domińskiej pt. „Malowanki na szkle”. Na spotkanie przybyło wiele osób w tym radna Sejmiku Województwa  Pomorskiego Danuta Rek, burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej Paweł Pytka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach Kinga Seroczyńska, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego Ryszard Mielewczyk, prezes kartuskiego oddziału ZKP Kazimierz Formela, a także rodzina i przyjaciele artystki.

Na ekspozycji zaprezentowano kilkanaście prac artystki o tematyce sakralnej  w tym kilka prac inspirowanych sztuką biznatyjską czy też ikonologią Cesarego Ripa.

Agata Domińska maluje pod szkłem nie tylko anioły, wizerunki Matki Bożej Pomorza i Kujaw,  ale też koty i inne zwierzątka. Na kolorowej i radosnej wystawie zobaczyć można także  truskawkową kompozycję inspirowaną kolorami kosmosu, czy też  kolorowy motyw kaszubski stworzony na podstawie starej haftowanej  poduchy.

Artystka bawi się feerią intensywnych barw czerpiąc inspiracje z malarstwa na szkle podhalańskiego, malując od szczegółu do ogółu, w mocnych konturach i formach buduje niezwykły obraz. W jej twórczości widoczne są także techniki złotnicze zaczerpnięte z pisania ikon.

***

Agata Domińska urodziła się w 1997 roku w Kartuzach. Na Kaszubach spędziła większość swojego życia i tu się wychowała. Studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i miłość zdecydowały, że przeniosła się na Kujawy i teraz one są jej domem.

Pierwszy raz z malarstwem na szkle miała styczność na wakacjach w górach. Rodzice zabrali ją wtedy do Galerii pod Kaplicą na Jaszczurówce w Zakopanem. Kolorowe, błyszczące obrazy wywarły na artystkę niesamowite wrażenie. Już wtedy postanowiła, że sama będzie tworzyć podobne prace i tak zaczęła się jej przygoda z malarstwem na szkle. Miała wtedy osiem lat.

Inspiracje do swoich prac czerpie głównie ze sztuki ludowej, którą bardzo się interesuje, a także ze sztuki bizantyjskiej i ikony.

Nie ustaje też w poszukiwaniu swojej własnej drogi twórczej i tożsamości artystycznej.

Wystawę prac Agaty Domińskiej   można podziwiać do 20 listopada, wstęp na nią jest bezpłatny.

 

https://www.facebook.com/szklobrazki.agata.dominska?locale=pl_PL

foto. Ryszard Mielewczyk