Muzeum Kaszubskie w Kartuzach  zaprasza do obejrzenia wystawy  komiksowej „Lech Bądkowski – obrazy z życia”. Jej treścią jest historia życia pisarza, działacza kaszubsko-pomorskiego Lecha Bądkowskiego (1920-1984) w formie opowieści obrazkowej, kolażu.
Wystawę użyczyła Pani Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego oraz Kaszubskie Forum Kultury z Gdyni. 
 
Autorami prezentowanych na wystawie komiksów są: Anna Pietralczyk (ps. Avi), Monika „Laurie” Sodkiewicz, Agata Sobiepan, Unka Odya, Łukasz Godlewski oraz Kamil Olszówka.
Z okazji przypadającej 24 stycznia 2020 setnej rocznicy urodzin wybitnego Pomorzanina Lecha Bądkowskiego,  gdańscy radni ustanowili  Rok 2020  Rokiem Lecha Bądkowskiego. 
 Warto nadmienić, ze w tym roku ukazała się także książka  Sławiny Kosmulskiej   „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Publikację tą  wydała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. 
W 2019 roku w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie pt. „O Lechu Bądkowskim raz jeszcze”.
Wystawę można oglądać  w muzeum od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00, w sobotę od 9.00 do 15.00 
 
****
Lech Bądkowski – żołnierz Września 1939 oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, publicysta, literat oraz współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubskiego. Główny ideolog ruchu kaszubsko-pomorskiego drugiej połowy XX wieku. Urodził się w 1920 r. w Toruniu. W 1939 roku, jako absolwent Brodnickiej Szkoły Podchorążych, wziął m.in. udział w walkach nad Bzurą. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, gdzie trafił do oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, aby tam kontynuować walkę. Służył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich, z którą walczył pod Narwikiem oraz w Marynarce Wojennej. W późniejszym czasie trafił do elitarnego oddziału cichociemnych. W 1941 roku został odznaczony przez gen. Władysława Sikorskiego Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Już podczas wojny, najpierw w Szkocji, a potem w Londynie, skupił wokół siebie grupę Pomorzan w organizacji pod nazwą „Związek Pomorski”. W 1945 roku ukazała się w Londynie jego pierwsza większa publikacja „Pomorska myśl polityczna”, zawierająca wiele przemyśleń programowych związanych w Pomorzem w granicach Polski (aktualnych do dzisiaj). Po wojnie, pierwszym możliwym transportem Marynarki Wojennej wrócił do Polski i osiedlił się początkowo w Gdyni, a później w Gdańsku. Rozpoczął pracę jako dziennikarz w „Dzienniku Bałtyckim”, z którego został zwolniony wskutek szykan ówczesnej władzy komunistycznej. Przez całe lata swej działalności publikował w wielu czasopismach zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu Studenckiego „Pomorania”. W latach 1957–1966 – prezes oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich, członek polskiego PEN-Clubu, autor wielu książek związanych tematycznie z Kaszubami i szerzej Pomorzem. Przez lata swej działalności w realiach PRL-u znajdował się pod obserwacją Służby Bezpieczeństwa. W 1980 roku był rzecznikiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej oraz jednym z sygnatariuszy porozumień sierpniowych. Zmarł 24 lutego 1984 roku. Jego pogrzeb na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku stał się manifestacją kilku tysięcy ludzi – w drodze ku wolności Polski.