Szanowni Państwo,

 

W sierpniu otrzymaliśmy od Pana Andrzeja Buslera, prezesa gdyńskiego oddziału ZKP, dwie cenne pozycje. Są nimi książki: Karthaus und die Karthäuser Schweiz Wilhelma Schwandta z 1913 r. i nieco młodsza Die Kreis Karthaus ein westpreuβisches Heimatbuch Wilhelma Brauera. Obie publikacje, pieczołowicie przechowywane przez Panią Renatę Kiedrowską, jako pamiątki po swoim mężu Wojciechu dzięki uprzejmości pana Andrzeja trafiły do zbiorów Muzeum Kaszubskiego. Artefakty mają ogromną wartość historyczną, a także sentymentalną. Zawarte w nich odręczne autografy Wojciecha Kiedrowskiego i Wilhelma Brauera są wspaniałym dowodem istnienia wybitnych postaci historycznych w Kartuzach.

 

Wilhelm Brauer był pastorem, malarzem, pisarzem. Ze szkicownikiem w ręku zwiedzał Kartuzy, kościół poklasztorny, jezioro Ciche, Klasztorne i Czarne, Górę Spiczastą, Wzgórze Hawkego i inne punkty widokowe. W 1978  roku opracował i doprowadził do wydania publikacji o powiecie kartuskim.

 

Wojciech Kiedrowski wieloletni redaktor miesięcznika „Pomerania”, wydawca kaszubski, założyciel Oficyny Czec. Więcej informacji o nim można znaleźć w książce Andrzeja Buslera, W hołdzie Wielkiemu Kaszubie. Wojciech Kiedrowski (1937–2011), Wydano z okazji 75. Rocznicy urodzin Wojciecha Kiedrowskiego, Gdynia 2012.

 

 

 

Wilhelm Schwand był jednym z tych pisarzy, którzy porównywali krajobraz powiatu kartuskiego do Szwajcarii. Jednakże w tytule przewodnika używa określenia Szwajcaria Kartuska ( zamiast częściej używanego sformułowania – Szwajcaria Kaszubska). Przewodnik powstał w tym samym czasie (1913) co przewodnik A. Majkowskiego Zdroje Raduni.

 

 W pierwszej części omówiony jest dojazd z Gdańska do Kartuz, Kartuzy i ich ciekawostki (samo miasto i klasztor) oraz okolice miasta. Druga część przewodnika to rozprawy krajoznawcze specjalistów z różnych dziedzin (m. in. na temat flory i fauny okolic Kartuz, prehistorii Kaszub, interesujących kościołów, budownictwa wiejskiego i sztuki ludowej). Przewodnik zawiera również praktyczne informacje na temat przydatnych kartuskich adresów, oznaczeń turystycznych, a przed kartą tytułową znajdziemy reklamy hoteli i kawiarenek. Książka wydana została w gdańskiej oficynie A. W. Kafemanna.