Kartuskie Zeszyty Muzealne

16 lipca 2020 r. w  Muzeum Kaszubskim odbyła się promocja Kartuskich Zeszytów Muzealnych - wydawnictwa wznowionego po latach. Na spotkanie z autorami  czwartego  numeru,  Bartoszem Gondkiem, Barbarą Kąkol, Marianem Jelińskim, Szymonem Świątkowskim i Karolem Bieszka przybyło mnóstwo gości a także Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Towarzystwa Miłośników Kartuz, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego  oddział Kartuzy i przyjaciele muzeum. Partnerem wydarzenia były Północna.tv i Strefahistorii.pl.

Barbara Kąkol,  redaktor naczelna  przedstawiła zawartość rocznika muzeum. Spotkanie prowadził Bartosz Gondek, który inicjował rozmowę a autorami.

Szymon Świątkowski opowiedział o starych nagrobkach z cmentarza w Sianowie, Karol Bieszka o nauczycielach z Somonina, zaś Barbara Kąkol  przedstawiła postać Stanisława Estkowskiego, przedwojennego naczelnika poczty w Kartuzach.  Marian Jeliński z Żukowa przygotował tekst o wybranych polskich, kaszubskich i niemieckich nazwach w dzisiejszej gminie Cewice. Bartosz Gondek napisał artykuł o Józefie Macholli i pierwszych taksówkach w Kartuzach. 

Po prezentacji artykułów czwartego tomu nastąpiło zwiedzanie  wystawy pt. Mistrzowie plakatu.  Modernistyczna reklama w L `Illustration, największym tygodniku ilustrowanym XX lecia międzywojennego. Pomysł stworzenia wystawy to efekt syntezy pasji jej pomysłodawcy – Bartosza Gondka, czyli motoryzacji, historii i prasoznawstwa.

Wystawa składa się z 16 całostronicowych, oryginalnych reklam z najdroższej niegdyś trzeciej strony L‘Illustration, z lat 20 – tych i 30 – tych XX wieku. Tworzyli je najlepsi francuscy mistrzowie modernistycznego plakatu, L 'Illustration,  bez którego nie narodziłby się Michał Strogoff - Kurier Carski i który stworzył kanon współczesnego dziennikarstwa. Oprawione jednolicie reklamy uzupełniają archiwalne numery tygodnika, w tym egzemplarze których tematem z okładki, była Kampania Wrześniowa.

Wystawę można oglądać do 15 sierpnia, zaś Kartuskie Zeszyty Muzealne nabyć w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

  ***

Zawartość czwartego numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych

ARTYKUŁY

 

Karol Bieszka

Nauczyciele Publicznej Szkoły Powszechnej w Somoninie w latach 1920–1939

 

Bartosz Gondek

Józef Macholla, Kartuzy i taksówki

 

Barbara Kąkol

Stanisław Estkowski,  naczelnik poczty w Kartuzach.

 

Barbara Kąkol

Uzupełnienie listy oficerów  z Kaszub zamordowanych w Katyniu

 

Marian Jeliński

Wybrane polskie, kaszubskie i niemieckie nazwy miejscowe w dzisiejszej gminie Cewice

 

Krzysztof Kowalkowski

Nauczyciel Ignacy Andrzej  Kowalkowski  (1811-1880)

 

MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE

 

Maria Kołakowska

Epigrafy na cmentarzu protestanckim we wsi Szymbark. Próba inwentaryzacji

 

Barbara Kąkol

Lista (niepełna)  osób zamordowanych i  wywiezionych na roboty przymusowe z gminy Kartuzy w czasie II wojny światowej na podstawie dokumentów z  Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku

 

Szymon Świątkowski

Zabytkowe nagrobki na cmentarzach w Sianowie sprzed 1945 roku

KRONIKA

 

Barbara Kąkol

Sprawozdanie merytoryczne Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera

za 2019 r.

Maria Wanke

Sprawozdanie merytoryczne Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Brzezińskiego  w Kartuzach za 2019 r.