• Muzeum Kaszubskie
    Muzeum Kaszubskie

    Historia Muzeum Kaszubskiego związana jest z osobą jego twórcy i pierwszego kustosza Franciszka Tredera oraz jego pasją kolekcjonerską i naukowo-badawczą. Ten wielce zasłużony Syn Ziemi Kaszubskiej już od młodych lat brał udział w życiu społecznym i kulturalnym Regionu.

  • Z Gazety Kartuskiej
    Z Gazety Kartuskiej

    "...Niechże więc powiększa się grono osób, owianych duchem ratującym skarby ginących form kultury ludowej, a zarazem duchem twórczym, budzącym w dzisiejszych warunkach stokroć korzystniejszych nowe zdobycze kultury rodzimej, mające ukwiecić i upiększyć naszą szarą, codzienną walkę o byt."

 

Aktualności

 

Ekspozycja

 

Godziny otwarcia

 

Cennik

Eksponat miesiąca - styczeń

Wraz z Nowym Rokiem, będziemy Wam przedstawiać historię jednego artefaktu, czyli wzorem innych muzeów rozpoczynamy akcję eksponat miesiąca.
SREBRNA WAZA BRONISŁAWA OSTOJI SĘDZIMIRA - STAROSTY KARTUSKIEGO W LATACH 1923-1929.


W 1929 roku społeczeństwo Kartuz przekazało Bronisławowi Sędzimirowi ówczesnemu staroście kartuskiemu srebrną wazę z wyrytym na niej jego herbem (Ostoja) będącą wyrazem wdzięczności za jego działalność dla miasta i regionu. W okresie międzywojennym waza ta wędrowała z Sędzimirami po kraju (Toruń, Lwów, Radziechów, Stryj). W 1939 roku gdy zbliżał się front Bronisław Sędzimir z bratem w grupie ewakuowanych mężczyzn znaleźli się na Węgrzech, następnie wyjechali dalej. Nie wrócili już nigdy do kraju. Z początkiem 1940 roku aby uniknąć aresztowania lub w najlepszym razie wywozu na wschód żona wraz z synem - udając uciekinierów - wyjechała do Krakowa zajętego przez Niemców. Mieszkanie wraz z jego wyposażeniem zostało zajęte przez władze sowieckie. Szczęśliwie sąsiadom udało się z niego wynieść srebrną wazę. Przekazali ją rodzinie Sędzimir dopiero 30 lub 40 lat później, gdy dowiedzieli się gdzie zamieszkali.,Wazę tą do zbiorów Muzeum Kaszubskiego przekazał syn Bronisława – profesor Jerzy Ostoja Sędzimir. Na wazie wyryty jest herb rodzinny i napis „W dowód szacunku i wdzięczności za kilkuletnią pracę i starania dla dobra powiatu naszego - Powiatowy Związek Komunalny Powiatu Kartuskiego - Kartuzy w czerwcu 1929 r.” Waza została wykonana w Gdańsku.


Więcej informacji o losach rodziny Sędzimirów można zaczerpnąć z artykułu prof. Jerzego Sędzimira opublikowanego na stronie http://www.ppim.agh.edu.pl/Silva_rerum/index.htm

 

Aktualności

16 lipiec 2018
  Za nami kolejny Festiwal Nalewki Kaszubskiej wraz z etno - prezentacjami, które odbyły się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. W ramach tego wydarzenia 14 lipca wszyscy chętni mieli możliwość zaprezen...

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
Copyright © 2012

Projekt i wykonanie: Projekt i realizacja: StudioArt.biz