Eksponat miesiąca - styczeń

Wraz z Nowym Rokiem, będziemy Wam przedstawiać historię jednego artefaktu, czyli wzorem innych muzeów rozpoczynamy akcję eksponat miesiąca.
SREBRNA WAZA BRONISŁAWA OSTOJI SĘDZIMIRA - STAROSTY KARTUSKIEGO W LATACH 1923-1929.

W 1929 roku społeczeństwo Kartuz przekazało Bronisławowi Sędzimirowi ówczesnemu staroście kartuskiemu srebrną wazę z wyrytym na niej jego herbem (Ostoja) będącą wyrazem wdzięczności za jego działalność dla miasta i regionu. W okresie międzywojennym waza ta wędrowała z Sędzimirami po kraju (Toruń, Lwów, Radziechów, Stryj). W 1939 roku gdy zbliżał się front Bronisław Sędzimir z bratem w grupie ewakuowanych mężczyzn znaleźli się na Węgrzech, następnie wyjechali dalej. Nie wrócili już nigdy do kraju. Z początkiem 1940 roku aby uniknąć aresztowania lub w najlepszym razie wywozu na wschód żona wraz z synem - udając uciekinierów - wyjechała do Krakowa zajętego przez Niemców. Mieszkanie wraz z jego wyposażeniem zostało zajęte przez władze sowieckie. Szczęśliwie sąsiadom udało się z niego wynieść srebrną wazę. Przekazali ją rodzinie Sędzimir dopiero 30 lub 40 lat później, gdy dowiedzieli się gdzie zamieszkali.,Wazę tą do zbiorów Muzeum Kaszubskiego przekazał syn Bronisława – profesor Jerzy Ostoja Sędzimir. Na wazie wyryty jest herb rodzinny i napis „W dowód szacunku i wdzięczności za kilkuletnią pracę i starania dla dobra powiatu naszego - Powiatowy Związek Komunalny Powiatu Kartuskiego - Kartuzy w czerwcu 1929 r.” Waza została wykonana w Gdańsku.

Więcej informacji o losach rodziny Sędzimirów można zaczerpnąć z artykułu prof. Jerzego Sędzimira opublikowanego na stronie http://www.ppim.agh.edu.pl/Silva_rerum/index.htm

16 lipiec 2018
  Za nami kolejny Festiwal Nalewki Kaszubskiej wraz z etno - prezentacjami, które odbyły się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. W ramach tego wydarzenia 14 lipca wszyscy chętni mieli możliwość zaprezen...