Prezydent RP Lech Kaczyński przybył do Kartuz 10 lutego 2010 roku na zaproszenie władz gminy Kartuzy z ówczesną panią Burmistrz Mirosławą Lehman na czele. Podczas spotkania na Rynku Prezydent otrzymał podziękowania od kartuskich zapaśników. Lech Kaczyński został też honorowym członkiem klubu GKS Cartusia.  Prezydent przybył do Kartuz  w ramach obchodów dziewięćdziesiątej rocznicy  Zaślubin Polski z morzem. Lech Kaczyński podczas wizyty w Kartuzach pochwalił Kaszubów za kultywowanie swoich tradycji i języka oraz niezapominanie, że są również Polakami. Powiedział:

– Dziewięćdziesiąt lat temu, a także wcześniej Polska morska to była Polska kaszubska. Morze i Kaszuby oznaczały w praktyce to samo. Musimy pamiętać, że rok 1920, który kojarzymy przede wszystkim z wielkim zwycięstwem nad bolszewickim najazdem, miał także inne wielkie dni i 10 luty 1920 roku do tych właśnie wielkich dni należał.Po spotkaniu z mieszkańcami Prezydent udał się do  Urzędu Miejskiego gdzie odbyło się  spotkanie z samorządowcami kaszubskimi powiatu kartuskiego.
Następnie Lech Kaczyński zwiedził Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, gdzie powitał go ówczesny dyrektor Norbert Maczulis. Po zwiedzeniu wystaw dyrektor muzeum wraz z pracownikami wręczył Prezydentowi obraz olejny przedstawiający checz kaszubską. Prezydent podpisał się w Księdze Gości i przekazał muzeum ryngraf, który można oglądać na ekspozycji stałej.
Niezwykły występ muzyczny zgotował w muzeum  Regionalny Zespół Pieśni i Tańca  z jego kierownikiem na czele śp. Franciszkiem Kwidzińskim. Zaprosił on Lecha Kaczyńskiego do gry na kaszubskim instrumencie burczybasie. Zdjęcie to potem obiegło całą Polskę. Po tym występie Prezydent Kaczyński odjechał na lotnisko do Gdańska.
Dokładnie 2 miesiące później, 10 kwietnia, miała miejsce jedna z najtragiczniejszych chwil historii Polski. Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.