W piątek, 2 czerwca 2017 Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach dołączyło do szacownego grona 70-latków. Uroczystości jubileuszu odbyły się  pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza  Gołuńskiego i Starosty Powiatu Kartuskiego Janiny Kwiecień.

Jubileusz  70-lecia istnienia Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach rozpoczął  się o godz. 10.00 uroczystą mszą św. w kościele pw. Św. Kazimierza. Mszę świętą  sprawowali Ks. Dziekan Piotr Krupiński i Ks. dr Ryszard Różycki. Po mszy, wszyscy goście udali się na teren Muzeum, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.

 Na akademię przybyło wielu znamienitych gości ze świata polityki i kultury.  Na wstępie głos zabrała Barbara Kąkol - Dyrektor Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Przywitała gości, bardzo serdecznie dziękując im za tak liczne przybycie.

W obchodach jubileuszu muzeum udział wzięli m.in.: Stanisław Lamczyk Poseł na Sejm RP, były Wojewoda Pomorski Piotr Karczewski reprezentujący Sejmik Województwa Pomorskiego, Bogdan Łapa Wicestarosta Kartuski, Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz i Sylwia Biankowska Zastępca Burmistrza, Andrzej Pryczkowski Przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach wraz z delegacją radnych: Wiceprzewodniczącym Ryszardem Duszyńskim, Adrzejem Borzestowskim i Edmundem Kotłowskim. Swą obecnością zaszczycili nas także: prof. Edmund Wittbrodt Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wójtowie Chmielna, Sulęczyna i Somonina - panowie Jerzy Grzegorzewski, Bernard Grucza i Marian Kryszewski.  Burmistrza Żukowa, pana Kankowskiego reprezentował Kierownik Wydziału Promocji UM w Żukowie Radosław Cebela, a wójta Wyrzykowskiego z Przodkowa reprezentowała pani Katarzyna Markowska.

Ponadto wśród gości byli także przedstawiciele zaprzyjaźnionych muzeów: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku reprezentowała  Barbara Babińska, Muzeum Ziemi Puckiej - Mirosław Kuklik,  Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej -  Tomasza Fopke, Benita Grzenkowicz-Ropela i Roman Drżeżdżon, zaś Muzeum Narodowe w Gdańsku - Józef Wardyn.

Nie mogło także zabraknąć  dyrektorów  kartuskich instytucji kultury: Aleksandry Maciborskiej - Pytka z Kartuskiego Centrum Kultury i Kazimiery Nowickiej z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Kazimierza Formeli  Wiceprezesa ZK-P w Kartuzach, Tadeusza Morynia Przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Kartuz, Kazimierza Borzestowskiego reprezentującego Związek Piłsudczyków oddział w Kartuzach, Ryszarda Mielewczyka Przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Kaszubskiego im. Franciszka Brzezińskiego oraz Andrzeja Tredera - syna  założyciela Muzeum, Franciszka Tredera wraz najbliższą rodziną.

w części artystycznej wystąpiła Damroka Kwidzińska w piosenkach ze swojej ostatniej płyty oraz Regionalny Zespół Dziecięcy ''Słunôszka'' ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach. Nie zabrakło tez wystąpień gości i podziękowań i gratulacji składanych na ręce Barbary Kąkol - dyrektor kartuskiego Muzeum.

Prof. Edmund Wittbrodt – Prezes ZKP zauważył, że działania Muzeum są zbieżne z działaniami zrzeszenia oraz, że ci sami ludzie je tworzyli. Powiedział: „Cieszę się, że Wasza muzealna placówka pięknie się rozwija i daje świadectwo bogatego dorobku Kaszub i całego Pomorza.  Kartuzy, z Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera, stoją u bram Kaszub i są swoistą wizytówką naszego regionu”.

Barbara Kąkol przedstawiła po krótce historię Muzeum, wymieniając dotychczasowych dyrektorów instytucji. Zaprezentowała działania placówki oraz określiła jej cele.

Zauważyła także, że w  globalizującym się podejściu do państwowości i kultury,  muzeum nieustannie zabiega o wzmocnienie poczucia wartości lokalnej historii, kultury, kształtującej kaszubską tożsamość i dumę z poczucia przynależności do Kaszubów.

Muzeum nie jest własnością kierowników, dyrektorów, muzealników, jest dobrem narodowym  i o tym prosiłabym, aby pamiętać. Eksponat – artefakt to nie tylko zabytek, przedmiot, element ekspozycji, to moc, siła, praca rąk naszych przodków, naszej uwikłanej historii. Lata mijają, a Muzeum trwa bo jest zbudowane na mocnych podwalinach, którymi są wiara i siła Ojców – Przodków naszych - mówiła.

Pani Dyrektor podzieliła się życzeniami otrzymanymi   z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: Pan Prezydent Andrzej Duda  życzy wszelkiej pomyślności, satysfakcji, zapewnia  o docenieniu wielu cennych inicjatyw, które odbywają się w muzeum i prosił wszystkich Państwa gorąco pozdrowić”.

Pani Dyrektor oprócz wymienienia tego co już w ciągu zaledwie 3 lat jej działalności jako Dyrektora udało się osiągnąć, zdradziła także najbliższe plany kartuskiej placówki, a są nimi rozbudowa i zaadaptowanie na cele użytkowe poddasza budynku muzealnego tzw. gospodarczego. Podziękowała także Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego  za  otrzymaną dotację na montaż systemu sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu i częściowo telewizji dozorowej, Panu Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu Burmistrzowi Kartuz i Pani Janinie Kwiecień za wsparcie finansowe inwestycji polegającej na odtworzeniu zabytkowych okien i drzwi w budynku głównym Muzeum. Szczególne podziękowania skierowała do przyjaciół i pracowników Muzeum w sposób szczególny dziękując przewodnikowi Tadeuszowi Wanke.

 Po części oficjalnej odbyło się zwiedzanie Muzeum oraz wystawy poświęconej Franciszce Majkowskiej przygotowanej we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubko-Pomorskiej. Autorkami wystawy są Panie Benita Grzenkowicz- Ropela i Barbara Kąkol.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Kartuskim Centrum Kultury, gdzie o godz. 13:00 rozpoczęła się projekcja filmu o założycielu kartuskiego muzeum, Franciszku Trederze. Historia dzisiejszego patrona Muzeum była bardzo ciekawa i wciągająca, a że zachwyciła licznie zebraną publiczność świadczą gromkie brawa jakimi zostali uhonorowani autorzy filmu.

Po części oficjalnej przyszedł czas na spotkania przy ciastku i kawie. Na tę okoliczność powstał specjalny tort, którym osobiście częstowała pani dyrektor Barbara Kąkol.