8 lipca 2023 r. Kartuzy gościły uczestników XXIV Światowego Zjazdu Kaszubów.  Kaszubi z całego świata zjechali do Kartuz, które świętują też 100-lecie nadania praw miejskich. Specjalnypociąg Transcassubia dotarł do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach około godziny 10.00. Przybył gości z balkonu Muzeum powitali: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk iPrezes ZKP Jan Wyrowiński. Następnie barwny korowód ruszył w stronę kartuskiej kolegiaty robiąc przystanek przed budynkiem Urzędu Miejskiego, gdzie odsłonięto tablicą pamiątkową XXIV Światowego Zjazdu Kaszubów.

Jednym z wydarzeń towarzyszących były spotkania z pisarzami „Ogrody literatury”, które miały miejsce w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Janusza Żurakowskiego. W ich ramach odbyła się promocja wydanej przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie książki pt. „Historia Kaszubów na jeden wieczór”, którą napisali: Michał Hinc, Adam Lubocki i Mateusz Szuba. Autorów przywitał dyrektor biblioteki Piotr Smoliński, a rozmowę przeprowadziła dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zakończyło się ożywioną dyskusją z udziałem publiczności.