18 sierpnia 2023 roku uczciliśmy w Kartuzach Dzień Flagi Kaszubskiej!  Dziękujemy wszystkim za obecność! Z tej okazji na kartuskim Rynku odbyła się wspólna zabawa, śpiew i tańce z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca Kaszuby oraz Kapelą Pleskota.

W wydarzeniu uczestniczyli Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Fundacja Masz Głos, Towarzystwo Miłośników Kartuz i Kaszuby Biegają a także Kobiecy i Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy Kurpie.

Organizatorami wydarzenia byli Muzeum Kaszubskie w Kartuzach i Gmina Kartuzy. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu kaszubskiego, podczas którego dzieci prezentowały ogromną flagę kaszubską. Zebranych na Rynku przywitali Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz i Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

Święto Flagi Kaszubskiej obchodzone jest od 2012 roku z inicjatywy Kaszëbskô Jednoty. Datę wybrano ze względu na dzień 18 sierpnia 1929 roku, kiedy podczas zjazdu Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w Kartuzach, po raz pierwszy wywieszono kaszubską flagę.

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali własne flagi. Wszystkie zaprezentowane zostały nagrodzone. Dziękujemy za obecność przedszkolakom z gminnych placówek oraz dyrektorom szkół z Gminy Kartuzy.

Trudno było ocenić przyniesione prace, wszystkie zasługiwały na nagrodę. Stąd wszystkie nagrodzono, wyróżnienia specjalne przyznając pracom wykonanym przez: Magdalenę Pułczyńską, Franciszka Rutkowskiego, Przedszkole w Staniszewie, Kobiecy i Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy Kurpie, Przedszkole ZSO nr 2 w Kartuzach, Alicję Domaszk - RZPiT Kaszuby.

Na Rynku można też było obejrzeć wystawę wystawa "Pod Kaszubską Flagą". Zostało zaprezentowanych ponad 20 prac wykonanych w drewnie: rzeźby oraz płaskorzeźby ukazujące codzienne życie Kaszubów. Wszystkie prace stworzone zostały na przełomie 40 lat, najstarsza rzeźba powstała w 1983 roku. Ich autorami są m.in.: Janina Gliszczyńska, Henryk Hewelt, Ryszard Krzoska, Henryk Lepak, Jan Wespa.